Ich słodkawy smak i delikatny aromat sprawiają, że chętnie po nie sięgamy. Orzechy laskowestanowią świetny dodatek do musli, deserów, ciast i wielu innych potraw. Mimo ich kaloryczności, nie warto ich wykluczać z codziennego jadłospisu, gdyż pozytywnie wpływają na zdrowie.

  

   W orzechach laskowych znajdziemy sporą ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, będących źródłem potrzebnej dla nas energii natomiast obecność witamin i soli mineralnych skłania do częstego chrupania tym bardziej, że taka przekąska wychodzi nam na zdrowie. To co wyróżnia orzechy laskowe z pośród innych orzechów to wysoka zawartość witaminy E ( 100g zapewnia pokrycie dziennego zapotrzebowania ). Jest ona doskonałym antyoksydantem, który walczy ze szkodliwością wolnych rodników. Chroni również organizm przed chorobami sercowo-naczyniowymi.

  

    Warto też wiedzieć, że orzechy laskowe bogate są w kwas foliowy, o którym powinny pamiętać kobiety ciężarne i starające się o dziecko. Pełni on ważną rolę w rozwoju komórek ustrojowych oraz zapobiega rozwojowi wad cewy nerwowej płodu, a także zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu krwiotwórczego.laskowe kopia

 

    W orzeszkach laskowych nie brakuje również witamin z grupy B ( B1, B2, B3 i B6 ). Wspomagają  pracę układu nerwowego i mają dobroczynny wpływ na pracę mózgu. Obok witamin, imponująca jest zawartość pierwiastków w orzechach laskowych: wapń, magnez, potas, żelazo, mieź, mangan, cynk i selen. Taki zestaw minerałów ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Korzystnie wpływają na stan kości i zębów, zapewniają prawidłową kurczliwość mięśni, zapobiegają anemii. Orzechy laskowe stanowią dobre uzupełnienie białka w codzienej diecie. Jedna mała filiżanka tych bakalii to blisko 17g białka. Zawierają też mnóstwo błonnika, który wspomaga trawienie jednocześnie dbając o jelita.

  

    Mimo, iż są bardzo kaloryczne, warto wkomponować je do naszego menu. Te słodkie i chrupiące owoce leszczyny są naturalnym wspomagaczem zdrowia. Dieta wzbogacona orzechami może okazać się lekarstwem na wiele różnych dolegliwości.

e-superfood.pl zdrowa żywność