Orzeszki piniowe podobnie jak inne orzechy posiadają wiele wartości odżywczych. Wyróżniają się jednak sporą zawartością cynku, który jest szczególnie ważny w diecie mężczyzn, gdyż ma ogromny wpływ na męską płodność. Nawet krótkotrwały niedobór tego pierwiastka zmniejsza poziom testosteronu i objętość męskiego nasienia, oraz skraca żywotność plemników. To dlatego orzeszki piniowe uważane są za afrodyzjak.

   

     Ponadto cynk wpływa na piękno skóry, włosów i paznokci. Umożliwia też utrzymanie optymalnego stężenia witaminy A we krwi, a także bierze udział w procesie mineralizacji kości i regeneracji tkanek. Orzeszki pini są także bogatym źródłem potasu, bez którego nasz organizm nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować. Objawami jego niedoboru są: opuchnięcia kończyn, zaparcia, apatia lub problemy z ciśnieniem.pini kopia     Makroelementy obecne w orzeszkach to również magnez i fosfor oraz miedź, która jest ważnym składnikiem wpływającym na dobrą pracę mózgu i serca. Ze względu na dużą zawartość białka ( 33,8g na 100g ) i tłuszczu (47,7g na 100g) orzeszki są dobrym żródłem energii.  Pini zawierają również ważne witaminy A i B1, które dobroczynnie wpłyną na wzrok, oraz E i K korzystnie działających na układ krążenia. Orzeszki kryją w sobie mnóstwo jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które zadbają o właściwy poziom cholesterolu zmniejszając jednocześnie ryzyko zawału serca i udaru.

      Na szczególną uwagę zasługuje obecny w nich kwas pionolenowy. Badania kliniczne opublikowane w 2014 roku w magazynie ''Food Technology" wykazały, że pomaga on w kontrolowaniu masy ciała. Hamuje łaknienie i daje uczucie sytości. Z badań wynika, że orzeszki piniowe powinny znaleźć się w diecie odchudzającej, gdyż przyczyniają się do zachowania szczupłej sylwetki. Charakteryzują się miękkością, delikatnością w smaku i wyraźnie wyczuwalnym sosnowym aromatem. Są to niasiona szyszek sosny pinia, która rośnie w krajach śródziemnomorskich oraz nad Morzem Czarnym. Bardzo istotne w kuchni włoskiej, gdzie są podstawowym składnikiem pesto dobrze smakują też w innych sosach. Często posypywane są nimi makarony oraz sałatki. Mogą również stanowić ciekawy składnik ciast i deserów.

   

     Orzeszki powinny pochodzić z dobrego źródła. Najlepiej kupować je w sklepach ze zdrową żywnością, w marketach najczęściej znajdziemy produkty słabej jakości.

e-superfood.pl zdrowa żywność